آهنگ زندگی خود را آرام تر کنیم

به گزارش وبلاگ بروز، خبرنگاران/خراسان جنوبی کارشناس ارشد پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر ما می خواهیم توان بالاتری برای کنترل استرس داشته باشیم، باید آهنگ زندگی خود را آرام تر کنیم، گفت: برای دوری از این نوع استرس باید نتایج را به صورت مثبت ارزیابی و نگرش خود را عوض کنیم.

آهنگ زندگی خود را آرام تر کنیم

بهناز زال در گفت وگو با وبلاگ بروز گفت: شادی و نگرش مثلت یکی از راهکارهای کاهش استرس در زندگی است.

وی اعلام کرد: خودآگاهی احتیاج امروز همه مردم است، اگر از فردی بپرسیم چند ویژگی خود را بیان کند، بسیارکم می تواند در این زمینه صحبت کند و این نشان دهنده عدم آگاهی از خود است.

این مشاور خانواده ادامه داد: استرس لزوما ویژگی بدی نیست؛ ما همواره و در همه لحظات یک سطحی از استرس را در زندگی داریم واگر استرس نباشد برای انجام کارهای خود کوشش نمی کنیم.

زال با بیان اینکه بدون استرس نمی توان به صورت مفید زندگی کرد، اضافه کرد: مردم نسبت به استرس و عوامل استرس زا نگرش منفی دارند.

وی ادامه داد: وقتی یک دانش آموز در امتحانی قرار است شرکت کند، اگر نگرشش نسبت به نتیجه ای که از امتحان قرار است بگیرد، منفی باشد، اضطراب ایجاد می گردد.

کارشناس ارشد پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه برای دوری از این نوع استرس باید نتایج را به صورت مثبت ارزیابی و نگرش خود را عوض کنیم، توضیح داد: داشتن نگرش مثبت به اتفاقات، زندگی را برای ما زیباتر می نماید.

زال ادامه داد: اگر در هر واقعه ای از زندگی، نتایج مثبت را دریافتیم این امر یاری می نماید بد بودن و ناخوشایند بودن آن اتفاق برای ما کاهش یابد.

وی با بیان اینکه اگر از استرس آگاهی نداشته باشیم، نمی توانیم آن را کنترل کنیم، اظهار کرد: آگاهی داشتن نسبت به هیجان قدم دوم است.

این مشاور خانواده ادامه داد: اضطراب یک واکنش بدنی است و اگر بتوانیم روی بدن خود کنترل داشته باشیم، می توانیم استرس خود را کاهش دهیم.

زال با بیان اینکه در زمان اضطراب ضربان قلب بالا رفته و حرکات روده ای و معده ای افزایش می یابد، توضیح داد: ارتباط مستقیمی بین استرس و علائم بدنی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه باید در زمان استرس، به درستی تنفس کنیم چراکه تنفس آرام و عمیق اضطراب را پایین می آورد، اظهار کرد: در این لحظه نوشیدن یک لیوان آب و پرت کردن فکر از موضوع استرس آور به سمت موضوع خوشایند دیگر به ما یاری می نماید که از استرس زیاد به دور بوده و روی موضوع دیگر تمرکز کنیم.

کارشناس ارشد پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه تن آرامی در آن واحد یک احساس رهاشدگی به ما می دهد، اضافه کرد: تن آرامی به معنای انقباص و انبساط عضلات بدن است.

زال با بیان اینکه برای کنترل استرس ضروری است آگاهی خود را نسبت به آن افزایش دهیم، توضیح داد: تنفس آرام و عمیق و تن آرامی یا ریلکسیشن تنش بدن را کاهش خواهد داد.

وی اعلام کرد: اقدامات دیگری از جمله صحبت کردن با یک دوست، مشورت کردن با یک مشاور و روانشناس میزان استرس را پایین می آورد و می توان آن را کنترل کرد.

این مشاور خانواده ادامه داد: افرادی متوجه استرس می گردد که فکر می نمایند توان برخورد با موضوع استرس زا را ندارند؛ بنابراین اگر نگرش خود را برای توانایی مقابله با استرس تغییر دهیم، می توانیم آن را کنترل کنیم.

زال اعلام کرد: باید این نکته را بپذیریم که عوامل بیرونی از بین نمی فرایند و گاهی اتفاق و حادثه ای که می افتد از بین رفتنی نیست، اما واکنش ما نسبت به آن بسیار مشخص نماینده است.

وی با بیان اینکه یک موضوع اضطراب زا برای افراد مختلف سطوح مختلفی را دربردارد، اضافه کرد: واکنش بدن ما نسبت به این موضوع یکسان نیست چراکه ما با یکدیگر متفاوت هستیم و اگر خود را تغییر دهیم، می توانیم استرس خود را کاهش دهیم.

کارشناس ارشد پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی اظهار کرد: پژوهش های صورت گرفته این نتیجه را دربرداشته که ویژگی های شخصیتی انسان ها و میزان کنترل استرسشان متفاوت است.

زال ادامه داد: تیپ شخصیتی A عجول بوده و بیش از اندازه به نظم و ترتیب اهمیت می دهد و در یک زمان محدود قصد دارند تعداد کارهای بیشتری را انجام دهند؛ این افراد چون خونسردی کمتری دارند، بیشتر از سایرین تحت تاثیر استرس هستند.

وی اضافه کرد: افرادی نیز هستند که خونسردی بیشتری دارند و معمولا نسبت به اتفاقاتی که می افتد نگرش مثبت تری دارند و بیشتر می توانند استرس خود را کنترل نمایند.

این مشاور خانواده با بیان اینکه اگر ما می خواهیم توان بالاتری برای کنترل استرس داشته باشیم، باید آهنگ زندگی خود را آرام تر کنیم، اعلام کرد: تکنولوژی باعث شده در زمان محدود تعدادکارهای بیشتری را انجام دهیم و این فشار بیشتری را به همراه دارد.

زال توضیح داد: اگر افراد سبک زندگی خود را تغییر داده و بتوانند تعداد کارهای مناسب تری را انجام دهند، استرسشان کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه گاهی انتظار بیش از حد والدین از فرزندالن باعث ایجاد استرس در آنان می گردد، اضافه کرد: اولین امری که هر خانواده باید درنظر داشته باشد این است که باید انتظار و توقع از فرزند متناسب با سن و ویژگی های فرزندشان بوده و از مقایسه با بچه ها دیگر بپرهیزند و احساس مثبت به او دهند.

زال با بیان اینکه والدین باید بر یادگیری های جدید بچه ها به جای اشتباهات و خطاها تاکید نموده و با این کار فشار روانی کمتری به کودک وارد نمایند، توضیح داد: وقتی انتظارات بالا می رود، کودک فشار بیشتری را تحمل نموده و نمی تواند با این میزان به درستی مقابله کند و دست به واکنش های نامطلوب می زند.

وی با بیان اینکه والدین بهترین الگوی رفتاری، شخصیتی و عاطفی برای فرزندان هستند، اضافه کرد: والدینی که خود مهارت لازم برای کنترل استرس ندارند، نمی توانند الگوی مناسبی باشند.

این مشاور خانواده با بیان اینکه زبان رفتار بلندتر و گویاتر از زبان گفتار است، اظهار کرد: نوالدین باید مهارت لازم را برای کنترل استرس داشته باشند و با بچه ها همدلی نمایند چراکه فرزندان تحت شرایطی قرار دارند که ما قرار نداریم.

زال با بیان اینکه مطرح نکردن مسائل به دلیل عدم درک کودک و مواخذه کردن اوست، توضیح داد: در عصر تکنولوژی، از ابزارها به درستی استفاده نمی کنیم و به همین دلیل دچار استرس می شویم که یکی از این ابزارها فضای مجازی است که در استرس ها تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه امروز با انبوهی از اطلاعات روبرو هستیم، اضافه کرد: فرزندان و خانواده در دنیای مجازی غرق شده اند و اطلاعات در آن بی پایان است که همه آن ها به درد ما نمی خورد.

این مشاور خانواده یادآور شد: آسیب های مجازی استرس را بالا برده و باید سعی کنیم در این انبوه اطلاعات غرق نشویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آهنگ زندگی خود را آرام تر کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آهنگ زندگی خود را آرام تر کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید