انگلیس به مستندساز ایرانی ویزا نداد

به گزارش وبلاگ بروز، اولین نمایش بین المللی مستند لوتوس ساخته محمدرضا وطن دوست، بیست و پنجمین دوره جشنواره شفیلد انگلستان بود که در غیاب کارگردان، در بخش رسمی این رویداد معتبر به نمایش درآمد و براساس اعلام برگزارکنندگان جشنواره، با استقبال مخاطبان همراه شد.

انگلیس به مستندساز ایرانی ویزا نداد

به گزارش وبلاگ بروز، این مستندساز در گفت وگویی عنوان کرد: جشنواره بین المللی فیلم مستند شفیلد جزء سه جشنواره بزرگ و مهم سینمای مستند در سطح دنیا و مهم ترین جشنواره سینمای مستند در بریتانیا است که پس از انتخاب فیلم ها، آنها را به 6 زیرگروه موضوعی شامل مستند، عشق، مستند، در معرض گذاشتن، مستند، ماجراجویی، مستند، ریتم مستند، اندیشه و مستند، دیدگاه ها تقسیم می نماید.

به گفته وطن دوست، سال جاری برای به دست آوردن جایزه بزرگ بیست و پنجمین دوره جشنواره بین المللی مستند شفیلد و دریافت ورودی جایزه اسکار 2019 مستندهایی از کشورهای ایران، آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، استرالیا، هلند، بلژیک، دانمارک، کانادا، اسپانیا ، فنلاند، سوئد، سوئیس، پرو، یونان، کنیا، هندوراس، مکزیک، برزیل، کره جنوبی و تایلند به رقابت پرداختند.

وی یادآور شد: مستند لوتوس تنها نماینده سینمای ایران در بیست و پنجمین دوره جشنواره شفیلد بود و در تاریخ 11 ژوئن 2018 در سالن اصلی جشنواره و در بخش عشق، مستند به نمایش درآمد. این فیلم در اولین حضور بین المللی خود بنا بر اعلام برگزارکنندگان جشنواره توانست نظر مخاطبان را جلب کند. از نگاه حاضران در جشنواره این فیلم روایت بسیار جذابی از یک مسئله بسیار مهم معاصر داشت؛ ضمن اینکه منتقدان هم معتقد بودند لوتوس ساختار بصری بالایی دارد.

وطن دوست با ابراز ناراحتی از عدم صدور ویزا برای او و گروهش جهت حضور در جشنواره شفیلد گفت: از بنده و گروهم برای حضور در جشنواره دعوت شده بود، اما متاسفانه سفارت انگلستان ویزای ما را صادر نکرد. از دید من این رفتار سفارت خانه ها با هنرمندان نادرست است و نگاه فرهنگی و صلح طلبانه ای در آن حاکم نیست. حضور فیلمسازان و عوامل حرفه ای سینما در جشنواره های دنیای باعث افزایش سطح دانش سینمایی و پیشرفت کیفی هنرمندان خواهد شد و ارتباطات بین المللی افراد را افزایش می دهد.

وی با بیان این که با کسب 61 جایزه در جشنواره های مختلف بین المللی حضور داشته است، توضیح داد: این گونه رفتارها با هنرمندان از سوی بعضی سفارت خانه ها در حال افزایش است. من اعتراض خودم را به اطلاع مدیران جشنواره شفیلد هم رساندم و آنها نیز بابت این رفتار ابراز تأسف کردند.

مستند لوتوس برای اولین بار در بخش مسابقه ملی، مسابقه بین الملل و جایزه شهید آوینی یازدهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت به نمایش درآمد و برنده جایزه ویژه هیات داوران بخش مسابقه بین الملل این جشنواره شد.

این فیلم درباره پیرزنی است که 12 سال در انتظار مجوز ورود به یک جزیره نشسته است تا به ملاقات تنها ساکن آن برود...

محمدرضا وطن دوست پیرامون موضوع و ساختار این مستند شرح داد: از ابتدای فیلم پیرزنی را می بینیم که در یک نقطه بکر به تنهایی زندگی می نماید و از لحظات ابتدایی فیلم، گفتار متن که واگویه های پیرزن است شروع می گردد؛ پیرزن از کسی می گوید که میخواهد به ملاقاتش برود... کل فیلم از یک صبح تا صبح دیگر است؛ زمانی که در آن از فصل پاییز، زمستان تا بهار را می بینیم.

این مستندساز توضیح داد: ما در لوتوس از شیوه روایی تازه ای بهره گرفتیم و برخلاف فرم همیشگی که شخصیتی در فیلم معرفی و مشکلش بیان می گردد، این فیلم را با تعلیق شروع کردیم که تا خاتمه ادامه می یابد؛ در واقع شخصیت مستند ما در این فیلم دراماتیزه شده است؛ موضوعی که هنوز در سینمای ایران یک معضل است، چون بسیاری از سینماگران و دست اندرکاران آثار مستند نسبت به این موضوع واکنش منفی دارند، در حالی که در دنیا این گونه نیست و در بسیاری از مستندهای مطرح شاهد دراماتیزه کردن شخصیت و ایجاد تعلیق در روایت هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انگلیس به مستندساز ایرانی ویزا نداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس به مستندساز ایرانی ویزا نداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید