مردان ایرانی بیشترین افزایش قد را در دنیا داشته اند

به گزارش وبلاگ بروز، مردان ایرانی بیشترین افزایش طول قد را در دنیا در 100 سال اخیر داشته اند.

مردان ایرانی بیشترین افزایش قد را در دنیا داشته اند

به گزارش وبلاگ بروز به نقل از بی.بی.سی، براساس تحقیقی که به سرپرستی پروفسور مجید عزتی استاد امپریل کالج لندن انجام و در نشریه ای لایف منتشر شده، مردان ایرانی بین سال های 1914 تا 2014 به طور متوسط 16.5 سانتی متر افزایش قد داشته اند که بیشترین افزایش قد مردان در دنیا محسوب می شود و رتبه دنیای این کشور را از 181 به 67 ارتقا داده است.

زنان کره جنوبی با 20.2 سانتی متر بیشترین افزایش قد را در دنیا در این صد سال داشته اند. در همین مدت، زنان ایرانی نیز از رتبه 159 به رتبه 88 صعود کرده اند.

براساس این تحقیق مردان هلندی (با میانگین 182.5 سانتی متر) و زنان لتونیایی (با میانگین 170 سانتی متر) بلندقردترین مردان و زنان دنیا در حال حاضر هستند.

این تحقیق، بزرگترین پژوهش دنیای است که در زمینه قد انسانها اجرا شده است. در جریان آن 800 دانشمند با همکاری سازمان بهداشت دنیای اطلاعاتی را از منابع مختلف اعم از اطلاعات سربازگیری، تحقیقات ملی در مورد تغذیه و سلامت و مطالعات جمعیت شناسی در سراسر دنیا گردآوری کرده و از این اطلاعات برای مقایسه روند تغییر قد افراد 18 ساله در سال 1914 (یعنی متولد 1896) و سال 2014 (یعنی متولد 1996) استفاده کردند.

پروفسور عزتی می گوید: این مطالعه تصویری از سلامت ملل در قرن گذشته ارائه می کند. قد برخی ملل ممکن است کوتاه تر شده باشد در حالی که افزایش قد ملل دیگری هنوز ادامه دارد. این نشان می دهد باید فورا به محیط زیست و تغذیه بچه ها و نوجوانان در سطح دنیا رسیدگی کنیم و مطمئن شویم که برای آنها بهترین شروع زندگی را رقم می زنیم.

تحقیق ما نشان می دهد کشورهای انگلیسی زبان، به خصوص آمریکا، از دیگر کشورهای ثروتمند اروپا و آسیا و اقیانوسیه عقب افتاده اند. با در نطر دریافت وضعیت بد این کشورها در زمینه چاقی، نیاز به سیاست گذاری های موثرتر در زمینه تغذیه سالم در طول زندگی مشخص تر می شود.

تحقیق اخیر نشان می دهد طول قد مردان و زنان در آمریکا به ترتیب 5 و 6 سانتی متر و در بریتانیا حدود 11 سانتی متر افزایش یافته است. در مقایسه، این ارقام برای چین به ترتیب 11 و 10 سانتی متر بوده است.

اما آمریکا که در سال 1914، از نظر قد مردان سومین کشور و از نظر قد زنان چهارمین کشور دنیا بود، صد سال بعد به ترتیب به رتبه های 37 و 42 تنزل کرده است.

این تحقیق نشان می دهد در سی الی چهل سال اخیر افزایش قد در برخی کشورهای دنیا متوقف شده است. آمریکا یکی از اولین کشورهای پردرآمد دنیا است که این فزایش قد در آن متوقف شده و الگوی مشابهی هم در بریتانیا، فنلاند و ژاپن دیده می شود، اما در کشورهایی مثل اسپانیا، ایتالیا و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین و شرق آسیا افزایش قد همچنان ادامه دارد.

در برخی کشورهای دنیا در جنوب صحرای آفریقا، شمال آفریقا و خاورمیانه در سی الی چهل سال اخیر حتی کاهش قد دیده می شود.

در عین حال، چیزی که در این 100 سال تقریبا تغییر نکرده تفاوت قد زنان و مردان است: این تفاوت در سال 1914 معادل 11 سانتی متر و در سال 2014 معادل 12 سانتی متر بوده است.

به گفته محققان، بلندی قد به میزان زیادی تحت تاثیر تغذیه و عوامل محیطی است، هرچند ژنتیک افراد هم در آن نقش دارد. بچه ها و نوجوانانی که تغذیه بهتری دارند و در محیط بهتری بزرگ می شوند قد بلندتر می شوند. سلامت مادر و تغذیه او در دوران بارداری هم در بلندی قد بچه ها موثر است.

برخی محققان معتقدند افراد قد بلندتر به طور متوسط عمر طولانی تر، تحصیلات و درآمد بیشتری دارند. با این حال قد بلند ممکن است تاثیر منفی بر سلامتی داشته باشد و احتمال سرطان پروستات و تخمدان را افزایش بدهد.

برخی نکات دیگر این تحقیق:

چهار کشور اول دنیا از نظر قد مردان: هلند، بلژیک، استونی، لتونی

چهار کشور اول دنیا از نظر قد زنان: لتونی، هلند، استونی، جمهوری چک

کوتاه قدترین مردان در سال 1914 مردان لائوسی بودند (متوسط قد 153 سانتی متر) که معادل قد یک پسر 12 ساله امروزی با تغذیه مناسب است.

10 کشور اول دنیا از نظر بلندی قد، همگی اروپایی هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مردان ایرانی بیشترین افزایش قد را در دنیا داشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردان ایرانی بیشترین افزایش قد را در دنیا داشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید