بزرگترین بحران تخت جمشید چیست؟

به گزارش وبلاگ بروز، مدیر پایگاه تخت جمشید گفت: تهیه نقشه ریسک ایتالیا 22 سال زمان برد و در این مدت زیرساخت ها آماده شد و اگر زلزله ای در ایتالیا اتفاق بیفتد، همه داده ها، میزان آسیب ها را در کوتاهترین زمان خواهند داشت ولی اگر این اتفاق در ایران رخ دهد چنین امکانی نیست.

بزرگترین بحران تخت جمشید چیست؟

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ بروز، مسعود رضایی منفرد در نشست مدیریت بحران و میراث فرهنگی؛ بزرگترین بحران در تخت جمشید را خشکسالی دانست و گفت: خشکسالی در نتیجه برداشت بی رویه آب ایجاد شده و همین خشکسالی باعث نشست زمین و آسیب به تخت جمشید می گردد.

وی در ادامه با اشاره به تاریخچه شکل گیری مدیریت بحران در دنیا گفت: موضوع مدیریت بحران از سال 1964 در ناسا به شکل رسمی مورد مطالعه نهاده شد و در بسیاری از کشورها روی این موضوع کارهای جدی اجرا شده است.

رضایی منفرد با اشاره به وجود بخش مدیریت بحران در استانداریها و شهرداری ها از نبود حتی یک دفتر به این نام در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتقاد کرد.

ضرورت ایجاد مدیریت بحران در حوزه میراث فرهنگی

مدیر پایگاه تخت جمشید در ادامه اضافه کرد: این در حالی است که خسارت ها در میراث فرهنگی غیرقابل جبران است و باید مدیریت بحران به ویژه در حوزه میراث فرهنگی به مطالبه عمومی تبدیل گردد.

رضایی منفرد گفت: متاسفانه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حتی در شورای عالی مدیریت بحران عضو هم نیست و به نظر می رسد در ایران میراث فرهنگی چیز لوکسی تلقی می گردد!

وی با اشاره به عملکرد بسیار خوب سازمان یونسکو در زمینه مدیریت بحران، گفت: همه قوانین و مطالعات بین المللی در زمینه میراث فرهنگی با هدف حفاظت انجام می گردد.

مدیر پایگاه تخت جمشید اضافه کرد: تهیه نقشه ریسک در ایتالیا 22 سال زمان برد و در این مدت همه زیرساخت ها آماده شده است و اگر زلزله ای در ایتالیا اتفاق بیفتد، همه داده ها، میزان خسارت و آسیب ها را در کوتاهترین زمان خواهند داشت این در حالی است که اگر این اتفاق در هر کجای ایران بیفتد چنین امکانی را نخواهیم داشت.

وی بر لزوم تشکیل یک مرکز در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یا پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تاکید نمود و گفت: با تشکیل این مرکز و یاری سایر سازمان ها مانند محیط زیست می توان نقشه ریسک ایران تهیه گردد.

رضایی منفرد در تعریف میراث فرهنگی به اساسنامه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره نمود و گفت: میراث فرهنگی شامل آثار باقی مانده از گذشتگان که نشانگر حرکت انسان در طول تاریخ است و با شناسایی آن زمینه شناخت هویت و خط حرکت فرهنگی میسر می گردد و از این طریق زمینه های عبرت برای انسان به وجود می آید.

تخت جمشید در معرض تهدیدات جدی

وی با اشاره به این نکته که محوطه میراث دنیای تخت جمشید یک اثر منحصربه فرد در مقیاس دنیای است، هشدار داد: این اثر به دلیل موقعیت مکانی و اقلیمی در معرض مجموعه ای از تهدیدها اعم از خشکسالی، توسعه پرشتاب کشاورزی، صنعتی و شهرنشینی واقع شده است.

رضایی منفرد در ادامه با استناد به مطالعه موردی پایگاه میراث دنیای تخت جمشید، بر لزوم توجه به حفاظت پیشگیرانه در میراث فرهنگی تاکید نمود و گفت: هدف پژوهش حاضر ارائه مدلی برای شناسایی خطرات و مدیریت بحران با رویکرد حفاظت پیشگیرانه است که به همین منظور سه گام اساسی مدنظر قرارگرفته است.

وی اضافه کرد: در گام اول با توزیع پرسشنامه و انجام مصاحبه های حضوری با مدیران، و کارشناسان در مقیاس بین المللی و ملی، محورهای اصلی موضوع از جنبه های مختلف شناسایی شدند.

به گفته رضایی منفرد، گام دوم موضوعات شناسایی شده در قالب مقوله های، قوت، ضعف، فرصت و تهدید دسته بندی و یک پرسشنامه برای جمع آوری اطلاعات از کارشناسان محلی و مستقر در پایگاه میراث دنیای پارسه آماده و اجرا شد. او در شرح گام سوم گفت: اطلاعات جمع آوری شده تحلیل و راهبردهای پیشنهادی با روش تاپسیس، SWOT و ماتریس QSPM اولویت بندی شدند.

این متخصص مدیریت بحران با استناد به نتایج این پژوهش، شرایط کنونی را ضعف و تهدید (WT) اظهار داشت و گفت: مناسب ترین استراتژی برای شرایط کنونی راهبرد تدافعی است که مهم ترین این راهبردها استفاده از مجموعه آثار باستانی موجود و مدفون، بار نگری و استفاده از طرح های بازنگری شده مصوب دنیای و ملی مرتبط با حریم، وجود زیرساخت های گردشگری و تغییر الگوی اشتغال هستند.

منبع: تسنیم

به "بزرگترین بحران تخت جمشید چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین بحران تخت جمشید چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید