والدین بخوانید؛ چگونه مراقب فرزندان نوجوان خود باشید؟

به گزارش وبلاگ بروز، یک روانشناس و مشاوره خانواده درباره مراقبت والدین از فرزندان در دوران نوجوانی توضیحاتی داد.

والدین بخوانید؛ چگونه مراقب فرزندان نوجوان خود باشید؟

حسن اکبرزاده روانشناس و مشاوره خانواده در گفت وگو با خبرنگار ، درباره مراقبت والدین از فرزندان در دوران نوجوانی اظهار کرد: پایه و اساس سن نوجوانی از دوره کودکی بین 3 تا 10 سالگی است که وقتی این فرآیند رشدی را بررسی می کنیم به اولین پایه های ساختاری و تأثیرگذار در فرزندان می رسیم؛ مبنای همه این مسائل والدین یا مراقبان هستند.

او در ادامه اعلام نمود: با توجه به نظریه یادگیری مشاهده ای، افراد در اثر مشاهده رفتار دیگران الگوبرداری می کنند و یاد می گیرند؛ اگر والدین آموزش های مربوط به تعلیم و تربیت و فرزند پروری را یاد گیرند و رفتار های ساختارمند داشته باشند، تأثیرگذاری لازم را نیز خواهند داشت.

این روانشناس و مشاوره خانواده با بیان اینکه هر دوره ای از رشد فرزند مراقبت های خاص خودش را دارد، گفت: دوره نوجوانی حساسیت های خاص خودش را دارد و شامل مراحل مختلفی می شود. مرحله اول اعتماد و اطمنیان است که اگر والدین در جهت تربیتی و رشدی هماهنگ باشند، این مرحله با امیداواری طی می شود، در غیر این صورت کودک با ترس و اضطراب ها رو به رو خواهد شد.

اکبرزاده اضافه نمود: مرحله دوم، مرحله خودمختاری است که در این مرحله بچه ها به دنبال کشف بیشتر و استقلال یابی هستند و مرحله سوم ابتکار و خلاقیت است که در این مرحله برقراری ارتباط با دیگران مطرح می شود و اگر متفاوت عمل کردن بچه ها و خلاقیت آنان سرکوب شود، احتمال پرخاشگری آن ها بالا خواهد بود.

این روانشناس با اشاره به اینکه مرحله چهارم، مرحله سخت کوشی است، گفت: در این مرحله فرد بیشتر به دنبال یادگیری است، این مرحله حدوداً از 5 تا 12 سالگی آغاز می شود و نوجوانان در این مرحله به دنبال تأیید و رسیدن به هدف هستند که اگر این تلاش ها سرکوب شوند، تبدیل به حقارت می شوند.

او با بیان اینکه مرحله نوجوانی یک مرحله مجزا محسوب نمی شود، عنوان کرد: والدین، جامعه، مربیان و همسالان در شکل گیری این دوره نقش بسزایی دارند، چراکه دوره نوجوانی، دوره هویت یابی در مراحل رشدی شخصیت فرد و کاملاً تحت تأثیر مراحل قبلی است، فرد در این مرحله به دنبال درک مناسب از خود و هویت فردی است.

اکبرزاده ادامه داد: هویت جنسی و شغلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تعارضاتی در این زمینه ها در فرد ایجاد می شود که به دنبال تصویری روشن از خود خواهد بود؛ بنابراین توصیه می شود والدین آموزش های لازم در ارتباط با مراحل رشدی کودک و نوجوان را کسب کنند و در زمان تغییرات جسمانی و روانی فرزندان از نقش کنترل گر فاصله گیرند و آن ها را همراهی کنند.

این روانشناس با بیان اینکه والدین باید آموزش های لازم در زمینه فرزند پروری را فرا گیرند، گفـت: با توجه به تغییرات فرهنگی نسبتا شدید در جامعه امروزی شاهد ناهماهنگی زیاد در فرزندان هستیم و از آنجا که آموزش های غیر رسمی در سطح جامعه اتفاق می افتد، قدرت کنترل والدین نیز کمتر شده و فرزندان نیز دیگر مانند گذشته از والدین خود اطاعت نمی کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "والدین بخوانید؛ چگونه مراقب فرزندان نوجوان خود باشید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "والدین بخوانید؛ چگونه مراقب فرزندان نوجوان خود باشید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید