ارسال پرونده 60 اثر استان گلستان برای ثبت در لیست آثار ملی

به گزارش وبلاگ بروز، میراث آریا/ براساس خبرهای واصله، ارسال پرونده 60 اثر استان گلستان برای ثبت در لیست آثار ملی صورت گرفت.

ارسال پرونده 60 اثر استان گلستان برای ثبت در لیست آثار ملی

محمد جواد ساوری در مصاحبه با وبلاگ بروز از شناسایی بیش از هزار و 500 اثر منقول، غیرمنقول و طبیعی در استان گلستان اطلاع داد و گفت: تا به امروز 991 مورد از این آثار شامل 805 اثر غیرمنقول، 107 اثر ناملموس، 40 اثر طبیعی و 39 اثر منقول استان در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: آخرین نمونه ثبت ملی آثار گلستان مربوط به هفته اخیر است که هفت اثر ناملموس شامل بازی بومی محلی آشیق اوینی قوم ترکمن، آداب و رسوم آئین های مرتبط با شتر در فرهنگ ترکمن، گویش قزلباش، مهارت سنتی تهیه آلندق (مرتبط با پوشش سر قزلباش های گلستان) مهارت سنتی تهیه شاریسه، مهارت هینجی دوزی (منجوق بافی) زیور پوشاک زنان گلستان و مهارت پخت حلوا اوماج (شیرینی سفره عید) گرگان به ثبت ملی رسید.

او یکی از مصادیق این حوزه را میراث ناملموس دانست و گفت: طبق تعریف یونسکو و اساسنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آثار ناملموس شامل بخشهایی مانند آداب و رسوم، بازی های آیینی، گویش ها و زبان ها، مهارت های بافتن، ساختن، نواختن و پختن می گردد.

ساوری ادامه داد: با توجه به اینکه جهان به سرعت به سمت جهانی شدن پیش می رود از نگاه یونسکو حفاظت از خرده فرهنگ ها بسیار بااهمیت است و ایران هم بعنوان یکی از اعضای کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس بشری (2003) وظیفه خود میداند تا خرده فرهنگ ها را شناسایی و تحت حفاظت میراث فرهنگی درآورد.

او گفت: آثار غیرمنقول استان گلستان شامل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و باستانی است.

منبع: همگردی

به "ارسال پرونده 60 اثر استان گلستان برای ثبت در لیست آثار ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال پرونده 60 اثر استان گلستان برای ثبت در لیست آثار ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید