سنندج و بندرعباس به فهرست شهرهای خلاق یونسکو پیوستند

به گزارش وبلاگ بروز، شهرهای سنندج و بندرعباس در آنالیز های دوسالانه یونسکو به جمع شهرهای خلاق جهانی پیوستند.

سنندج و بندرعباس به فهرست شهرهای خلاق یونسکو پیوستند

خبرگزاری مهر: حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون با اعلام این خبر اظهار کرد: پیوستن به شبکه شهرهای خلاق فرصتی تازه برای این شهرها است تا از تجربه های جهانی استفاده نمایند و داشته های خود را به جهان بهتر معرفی نمایند.

وی یادآور شد: یکی از وظایف مهم کمیسیون ملی یونسکو در همه کشورها استفاده از همه ظرفیت های موجود در سازمان جهانی به نفع کشور خود و پیگیری منافع ملی است. یکی از پروژه هایی که چند سالی است که در یونسکو مورد استقبال قرار گرفته پیوستن به شبکه شهرهای خلاق و یادگیرنده است و کشورهایی که پیروز می شوند پرونده های کاملی را در این رابطه ارائه نمایند و زیرساخت های خود را به حدی ارتقا دهند که به عنوان شهر خلاق جهانی شناخته شوند اندک بوده و این شهرها می توانند داشته های خود را بهتر معرفی نمایند و با این اتفاق شاهد ارتقای رفت و آمد ها و رونق گردشگری و استفاده از تجربیات جهانی و انتقال تجربیات خود به دیگر کشورها باشیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران تاکید نمود: در جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد هستیم که بسیاری از شهرهای ما حرف های ناگفته بسیاری دارند و در بسیاری عرصه ها قابلیت جهانی شدن دارند از این رو در سال گذشته کوشش بسیار خوبی در کمیسیون ملی انجام شد و در اتفاقی خوب و ارزشمند، 4 شهر ایران به شبکه شهرهای یادگیرنده پیوستند که با حضور وزیر علوم و رییس کمیسیون ملی لوح این شهرها اهدا و پلاک کوبی بعضی شهرهای یادگیرنده انجام شد.

ایوبی اضافه نمود: در 7 عرصه شهرهای خلاق تعریف شده و ما تاکنون دوشهر خلاق داشتیم. شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک و شهر اصفهان شهر خلاق صنایع دستی. سال گذشته در کمیسیون ملی با همکاری تحسین برانگیز وزارت کشور و سازمان دهیاری ها و شهرداری ها و آقای جمالی نژاد ریاست این سازمان از بین داوطلبان فراوان، پرونده 4 شهر آماده به یونسکو ارسال شد .

وی توضیح داد: هر دو سال یکبار 4 پرونده از طرف کشورها در یونسکو قابل طرح است و این پرونده ها با ویرایش نهایی کمیسیون با همکاری دستگاه های مختلف به واحد مربوطه در یونسکو ارسال می گردد.

در مهلت مقرر این پرونده ها از سوی کارشناسان ما ارزیابی و نقایص آنها رفع شد . 30 اکتبر نتیجه کار کمیته های کارشناسی اعلام شد و دو شهر سنندج و بندرعباس به جمع شهرهای خلاق پیوستند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران بیان کرد: 66شهر در این ماراتن دوساله به شبکه شهرهای خلاق پیوستند . شهر بندرعباس به عنوان شهر خلاق صنایع دستی و شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی از سوی یونسکو تایید شدند.

ایوبی گفت: هر دو شهر شایسته و برازنده این نام هستند و خوشحالیم شهرهایی مورد توجه قرار دریافتد که کمتر دیده شده اند و سیاست ما توجه بیشتر به این مناطق است. خوشحالیم شهر سنندج که سرآمد موسیقی است شهر خلاق موسیقی شد و نغمه ها و آواهای کرد های عزیز ما با موضوع سنندج از این پس بهتر شنیده می گردد.

وی اظهار کرد: دو شهر دیگر نیز نامزد بودند و چیزی از شایستگی این شهرها کم نمی گردد. از 246 شهری که امروز شهر خلاق هستند 4 شهر به ایران تعلق دارد و از همین امروز کارمان را برای دریافت دو سهمیه دیگر در دو سال آینده شروع می کنیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران بیان کرد: در کمیسیون به زودی دو شورای راهبری نیز تشکیل می گردد؛ شورای شهرهای خلاق و یادگیرنده. این شورا بر شهرهای خلاق و یادگیرنده نظارت می نمایند تا شاهد ارتقای این شهرها باشیم.

ایوبی شرح داد: در دورانی هستیم که اهمیت شهرها بیشتر و بیشتر می گردد و شهرداران گاه از روسای جمهور بعضی کشورها معروف تر هستند. در دورانی که جهان غرب با مفهوم شهر آشنا نبود و تمدن براساس قلعه ها بود ما در اینجا شهرهای بزرگ و سازمان یافته داشتیم و امیدواریم در نظام اسلامی ایرانی صدای شهرهای ما و زندگی شهری ما و تجربه های پیروز شهری ما به وسیله یونسکو به جهان برسد و ما نیز از تجربه پیروز کشورهای دیگر استفاده کنیم.

ایوبی اظهار کرد: شهرداران و اعضای شورای شهر و مدیران شهری سنندج و بندرعباس توجه بسیاری داشتند و اگر این توجه نبود این مهم اتفاق نمی افتاد و مسئولیت مردم این شهرها از این پس بیشتر خواهد شد. در انتها از کارشناسان و همکاران پر کوششم در کمیسیون ملی یونسکو که با عشق کوشش فراوانی نموده اند نهایت سپاس را دارم. شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال 2004 و برای ترویج همکاری میان شهرهایی به راه افتاد که از خلاقیت به عنوان عاملی راهبردی برای پیشرفت پایدار شهری استفاده نموده بودند. شهرهایی که این شبکه را تشکیل داده اند، برای رسیدن به هدف مشترکی با هم کار می نمایند: قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه های توسعه شان در سطح محلی و همکاری فعال در سطح بین المللی. با پیوستن به این شبکه، شهرها متعهد می شوند که فعالیت های مثبت شان را با هم به اشتراک بگذارند و میان بخش های خصوصی و عمومی و جامعه مدنی ایجاد همکاری نمایند. همچنین شبکه شهرهای خلاق یونسکو، هفت حوزه خلاق صنایع دستی، هنرهای بوم ، هنرهای رسانه ای، فیلم، طراحی، خوراک شناسی، ادبیات و موسیقی را پوشش می دهد. پیش از این نیز شهرهای اصفهان و رشت به ترتیب در زمینه های صنایع دستی و غذا به عنوان شهرهای خلاق جهان از سوی یونسکو انتخاب شدند.

منبع: توریسم آنلاین

به "سنندج و بندرعباس به فهرست شهرهای خلاق یونسکو پیوستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنندج و بندرعباس به فهرست شهرهای خلاق یونسکو پیوستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید