گرگ خاکستری؛ بالگرد جدید نیروی هوایی آمریکا (

به گزارش وبلاگ بروز، با توجه خصوصیات مورد اشاره برای گرگ خاکستری و حرف M که در نام آن به چشم می خورد، این محصول یک بالگرد چند منظوره است و می تواند پذیرای مسئولیت های متنوعی از حفاظت سیلوهای موشکی گرفته تا عملیات امداد و نجات و پشتیبانی هوایی باشد.

گرگ خاکستری؛ بالگرد جدید نیروی هوایی آمریکا (

وبلاگ بروز؛ مجله تصویری سلاح- گرگ خاکستری لقبی است که برای جدیدترین سری از بالگردهای نیروی هوایی آمریکا انتخاب شده است. این محصول با توجه به آن که بالگرد UH-1 ایروکوای (معروف به هیویی) نیروی هوایی مربوط به دوران جنگ ویتنام نیازمند جایگزینی سریع بود، وارد مراحل طراحی و توسعه خود شد.

در واقع MH-139 یا همان گرگ خاکستری که حاصل کوشش های مشترک دو شرکت هوافضای بوئینگ و گروه فناوری عالی صنعتی لئوناردو اس.پی.ای. در سال 2018 است، پیروز به پیروزی بر رقبای خود شد. این بالگرد جدید سیستم امنیت نیروی هوایی را مجهز به امکانی جدید برای محافظت از سیلوهای موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) خواهد ساخت.

بالگرد UH-1 ایروکوای
بالگرد گرگ خاکستری

درباره گرگ پرنده

ماموریت اصلی این بالگرد مدرن و پیشرفته چیست؟ گرگ خاکستری نیروهای ضربت شامل پرسنل امنیتی نیروی هوایی را که آماده واکنش آنی به حوادث و یا حملات احتمالی تهدید نماینده سیلوهای موشک بالستیک قاره پیما هستند، جا به جا خواهد نمود.

بالگرد مذکور در واقع یک نمونه نظامی و فراوری مجدد از بالگرد تجاری دو موتوره و متوسط AW139 شرکت آگوستاوستلند (هم اکنون تمام سهام این شرکت در اختیار لئوناردو اس.پی.ای. واقع شده است که پیش تر به آن اشاره شد) است که تحت نام تجاری متفاوتی از نسخه اولیه ساخته می گردد. بدین ترتیب برای آن که به درخواست نیروی هوایی مبنی بر فراوری یک بالگرد با وزن متوسط و اندازه ای مشابه بلک هاوک یا همان شاهین سیاه پاسخ داده گردد، کمپانی بوئینگ به 900 فروند AW139 ساخته شده در شرکت آگوستاوستلند رجوع کرد. بالگردها پس از سرهم سازی اولیه در شرکت مذکور، برای افزودن اجزای نظامی به کمپانی بوئینگ فرستاده می شوند.

بیشتر بخوانید:

سیکورسکیCH-53E؛ بزرگترین بالگرد غربی! (+تصاویر)

از گران قیمت ترین بالگردهای نظامی (+تصاویر)

از رجحانن بالگردهای نظامی (+تصاویر)

رجحانن بالگردهای متخصص حمل و نقل نظامی (+تصاویر)

نگاهی به بالگرد نظامی چند منظوره NH90 (+تصاویر)

همکاری ارتش نازی و ب ام و در یک پروژه پرنده!(+تصاویر)

طبق اطلاعات منتشر شده به وسیله بوئینگ، گرگ خاکستری 50 درصد سریعتر از بالگردهای UH-1 ایروکوای است که تا پیش از معرفی این محصول جدید در خدمت واحد امنیتی نیروی هوایی قرار داشتند. البته رجحان های گرگ خاکستری تنها به همین مورد محدود نمی گردد و از جمله دیگر ویژگی های مهم آن می توان به قابلیت پرواز در مسافت های دورتر (50 درصد بیشتر) و همچنین ترابری 2.2 تن وزن بیشتر از محموله های نظامی و غیر نظامی اشاره نمود. به ادعای کمپانی بوئینگ، بالگرد منحصر به فرد نیروی هوایی منتج به صرفه جویی سالیانه میلیاردها دلار در زمینه نگه داری و تعمیرات خواهد شد. به نظر می رسد که نیروی هوایی برنامه ریزی قطعی خود برای خرید 84 فروند از این بالگردها به ارزش 2.4 میلیارد دلار را انجام داده باشد.

با توجه خصوصیات مورد اشاره برای گرگ خاکستری و حرف M که در نام آن به چشم می خورد، این محصول یک بالگرد چند منظوره است و می تواند پذیرای مسئولیت های متنوعی از حفاظت سیلوهای موشکی گرفته تا عملیات امداد و نجات و پشتیبانی هوایی باشد.

پرنده نام برده ظرفیت حمل 15 نیروی نظامی را در اختیار دارد و به وسیله درب های کشویی به پایین، امکان استفاده از مسلسل های M240 نصب شونده بر پنجره ها را تسهیل می نماید. اما شاید ارزشمندترین ویژگی این بالگرد، رد فرو سرخ کاهش یافته به منظور گمراه ساختن سنسورها و موشک های آشیانه یاب فروسرخ نیروهای دشمن باشد.

به گفته مجله نیروی هوایی، بالگردهای گرگ خاکستری در سراسر دنیا پخش خواهند شد تا ماموریت های مربوط به نیروهای هوایی را پشتیبانی نمایند. برای مثال 11 فروند از این بالگرد به پایگاه نیروی هوایی مالمستورم، پایگاه نیروی هوایی فرانسیس وارن و همچنین پایگاه نیروی هوایی ماینت ارسال خواهد شد تا از سیلوهای ICBM محافظت نمایند. طبق برنامه ریزی های انجام شده، 4 فروند بالگرد تکمیل شده تا فوریه سال 2020 به نیروی هوایی آمریکا تحویل داده خواهند شد.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

منبع: عصر ایران

به "گرگ خاکستری؛ بالگرد جدید نیروی هوایی آمریکا (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرگ خاکستری؛ بالگرد جدید نیروی هوایی آمریکا ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید